Atviras užpuolimas

Atviro užpuolimo kombinacijos yra vienos iš gražiausių ir efektingiausių kombinacijų, kurių tikslas - įgyti materialinį ar pozicinį pranašumą. Dažniausiai, po kombinacijos įgytas materialinis pranašumas yra labai akivaizdus ir varžovas nedelsdamas pasiduoda. Jos panašios į dvigubo užpuolimo kombinacijas , nes vienu metu puolamos kelios figūros, kurių viena yra labai vertinga, pav.: valdovė, bokštas, nors gali būti, kai kuriais atvejais, ir kitaip. Skiriasi nuo dvigubo užpuolimo dar ir tuom, kad kelių figūrų užpuolimą vykdo neviena figūra.

Atviram užpuolimui būdinga specifinė savo ir varžovo figūrų konfiguracija (konstrukcija): puolančioji figūra yra pasislėpusi už , mažesnės vertės (dengiančiosios) figūros, pav už rikio, ar žirgo, ar pėstininko. Kitoje dengiančiosios figūros pusėje yra varžovo didelės vertės figūra (valdovė, bokštas ar kt., kuri yra neapginta, jei apginta, tai reikia prieš vykdant kombinaciją sunaikinti jos ginybą. Toks figūrų išsidėstymas gali būti šachmatų lentos vertikalėje, horizontalėje, ar diagonalėje. Dvigubas užpuolimas vykdomas atitraukiant dengiančiąją figūrą, kitaip, paprasčiausiais atvejais dengiančioji figūra atšoka ir šachuoja, o atsidariusioje horizontalėje, ar vertikalėje, ar diagonalėje laimima neapgintoji figūra. Bet atšokimas gali būti ne tik šachuojant, bet ir „tylus“, sudarantis rimtas grėsmes karaliui, ar kitai figūrai, pav matinio tinklo sukūrimas, kurio likvidavimui, likusi be ginybos, figūra negali dalyvauti ir todėl ji kombinacijos eigoje yra pralaimima.

Patyręs šachmatininkas gali pastebėti paprastas atviro užpuolimo kombinacijos konstrukcijas ir trukdyti jas įvykdyti.

Todėl geriausi rezultatai būna, kai ši kombinacija yra iš anksto paruošiama, tam panaudojant kitas kombinacijos temas: figūros įtraukimą į reikalingą langelį, ginybos sunaikinimą, figūros nuo ginybos atitraukimą, laukelio atlaisvinimą, surišimą ir kt, pav varžovo valdovė, ar bokštas įtraukiami į laukelį už dengiančios figūros, jei to nepakanka, varžovo karalius įtraukiamas į reikalingą lauką, jei reikia – sunaikinama, ar atitraukiama varžovo valdovės, ar bokšto ginyba, su tempu atvedama savo valdovė, ar bokštas, ar rikis į kitą dengiančios figūros pusę ir t.t. Taip, kad atviro užpuolimo kombinacijoje dalyvaujančių figūrų konstrukciją galima suformuoti ir patiems, atliekant parengiamasias kombinacijas, aišku, kai tai leidžia padaryti lentoje esanti pozicija ir turimos figūros. Taip paruoštą kombinaciją varžovui yra nelengva pastebėti, jei jis nėra pakankamai yra susipažinęs su atviro smūgio kombinacijų subtilybėmis.

Atviro užpuolimo kombinacijos.

 

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas