Kombinacijos - tai labai parasta.

 

 Žaidžiant šachmatų partiją, kombinacijų „matymas“ turi didelę reikšmę, įvertinant savo pozicijos galimybes ir tolesnius veiksmus. Atlikta kombinacija sutrumpina partijos trukmę, suteikia jos autoriui estetinį pasitenkinimą. Todėl gebėjimas atlikti kombinaciją yra svarbus šachmatininko „ginklas“. Be abejo pozicinis žaidimas yra ir lieka svarbiausiu techniniu šachmatų partijos elementu, bet kombinacijų žinojimas nemažai padeda . Padeda ne tik kurti kombinacijas, bet ir išvengti varžovo kombinacijų.

Todėl tarp dviejų labai stiprių šachmatininkų nedaug partijų baigiasi kombinacijomis, kadangi abu trukdo atlikti kombinacijas, nes jas „numato“ir laiku užkerta joms kelią. Jei abu šachmatininkai vienodai žaidžia poziciškai , tačiau vienas iš šachmatininkų geriau „mato“ kombinacijų galimybes, tai lauk jo kombinacijos ir dažniausiai jo pergalės. Žaidžiant vien tik poziciškai - dažnos lygiosios. Tai galima būtų palyginti su futbolo rungtynėmis, kai viena komanda turi didžiulį teritorinį pranašumą, bet niekaip negali įmušti įvarčio, nes gal būt neturi gerų puolėjų, o „užspaustoji‘‘ komandą atsilaiko ir rungtynės baigiasi lygiosiomis. Kitaip sakant, šachmatų partijoje kombinacijų specialistus galima būtų palyginti su gerais futbolo puolėjais, kurie muša įvarčius varžybose. Tad kombinacijų žinojimas padeda laimėti daugiau šachmatų partijų.

 

 Kažkada teko matyti tokias žinių populiarinimo knygutes, kaip: „Radijas –tai labai paprasta“, „Televizija – tai labai paprasta“, bet neteko matyti knygelės: „Šachmatų kombinacijos – tai labai paprasta“. Manau, kad ir apie šachmatų kombinacijas galima būtų irgi taip parašyti. Visada yra „labai paprasta“, kai konkretų dalyką, ar kažkokią problemą esi pats kruopščiai išnagrinėjęs ir perpratęs. Tačiau tam reikia darbo ir laiko. Niekas nepasidaro nieko neveikiant. Kombinacinis „regėjimas“ prie šachmatų lentos žymiai pagerėja, kai žinai šachmatų kombinacijų idėjas, pagrindines jų temas ir, iš kiekvienos temos atskirai, bent po 5 kombinacijas (geriau 10) atmintinai. Tada yra daug lengviau, nes nereikia patijos metu tiek daug skaičiuoti ir t.t.

Kombinacijas lengviausiai nagrinėti ir suprasti jas skaidant ir rūšiuojant pagal kombinacijų idėjas, arba temas. Galima priskaičiuoti [1] ne mažiau 16 - kos pagrindinių temų:

dvigubas užpuolimas, atviras užpuolimas, atviras šachas, surišimas, atitraukimas, itraukimas, perdengimas, ginybos sunaikinimas, erdvės išlaisvinimas, blokada, rentgenas, perkrautos figūros, tarpinis ėjimas, pėstininkų prasiveržimas, praeinantis pėstininkas, pėstininkų priedangos sunaikinimas, persekiojimas.

Kombinacijų pagal išvardintus temas galime pasižiūrėti kairėje pusėje nuspaudę pasirinktos temos klavišėlį. Tai nuo XIX a 5-to dešimtmečio iki XXI a. 1-mo dešimtmečio pasaulio pajėgių ir įžymių šachmatininkų partijose įvykusios kombinacijos [1, 2, 3, 4]. Kombinacijos demonstruojamos partijų demonstravimo programa. Diagramos viršuje ir diagramoje pasirodo pirmoji rinkinio kombinacija, norint pažiūrėti daugiau kombinacijų nuspaudžiame viršuje esančią rodyklėlę, atsidaro kombinacijų sąrašo langas iš kurio galima pasirinkti bet kurią kombinaciją. Norint pagerinti savo kombinacinį žaidimą patartina pradžioje pabandyti patiems surasti kombinacijos ėjimus. Jei nerandame, neliūdėkim, daugelio šių kombinacijų autoriai praeityje gerai žinomi meistrai ir didmeistriai. Neradę reikalingo ėjimo galime pažiūrėti atsakymą, kuris yra žemiau diagramos. Atsakymą galima pažiūrėti ir spaudant rodyklėles. Pradžioje rodomas pagrindinis variantas. Norint pažiūrėti kitus variantus, pradžioje reikia su pele atsistoti ant išrinkto varianto ir toliau rodyklėlėmis galima šį variantą peržaisti. Po peržiūros patartina vėl rodyklėle grįžti į pirminę padėtį ir mintimis pereiti visus kombinacijos variantus. Tai padeda geriau įsiminti kombinacijos mechanizmą. Toks pakartojimas padeda geriau įsiminti ir gali padėti ateityje žaidžiant šachmatų partijas. Norint geriau kombinacijas įsiminti ir suprasti, patartina, po kurio laiko pakartotinai jas peržiūrėt, pav. sekančią dieną. Be to naudinga įsiminti kombinacijos autorių, nes taip lengviaukombinaciją atsiminti. Tai neturėtų būti sunku, nes daugelis pavardžių - tai buvę gerai žinomi meistrai ir didmeistriai ir net pasaulio čempionai. Sėkmės įdomiame šachmatų kombinacijų pasaulyje.

 

Literatūra.

1.N. Krogius, A. Livšic, B. Parma ir kt. Kombinacije. Beograd, 1980, P. 351.

2.Kotow A. Lehrbuch der Schachtaktik. Berlin: Sportverlag, 1974, B1. P. 268.

3. Golz/Keres Schonheit der Kombination. Berlin: Sportverlag, 1978 P. 254.

4. www.chessgames.com

 

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas