Tvirtovė

Šachmatuose tvirtovė yra lygiųjų pasiekimo priemonė - pozicinis darinys, kai materialiai silpnesnė pusė,  aplink savo karalių,  sukuria zoną, į kurią varžovo figūros negali, arba joms nenaudinga, patekti. Ją galima pradėti kurti , kai jaučiame, kad varžovas gali įgyti laimėjimui pakankamą persvarą, o užkirsti tam kelią nematome kitų galimybių. Elementariausias ir dažniausiai pasitaikantis tvirtovės pavyzdys būtų karalius kampiniame laukelyje ir skirtingos spalvos rikis su kraštiniu pėstininku toje pat vertikalėje. Dar galima paminėti ir įvairialaukius rikius, kur galima sukurti dinamiškas tvirtoves ir viduryje lentos.

   Tvirtovė turi vieną, ar kelis, iš 3-jų pagrindinių bruožų :

          a) naudingų pėstininkų prasiveržimų varžovas neturi.

          b) varžovo pėstininkai yra patikimai užblokuoti.

          c) varžovo karalius negali įsiskverbti į tvirtovę dėl to, kad yra užblokuotas.

    Šiame rinkinyje tvirtovės suskirstytos į smulkesnes temas.

  Lygiosios kampiniame laukelyje: prieš priešingos spalvos rikį ir bokšto pėstininką – 8, 26.

  Viena lengvoji figūra: žirgas prieš pėstininkus ir rikį – 27.

  Lygiosios, kai dvi lengvosios figūros kovoja prieš valdovę: žirgas ir rikis prieš valdovę – 1, (23-25) , žirgas ir rikis su pėstininkais prieš valdovę, rikį ir pėstininkus - 9 , du rikiai prieš valdovę - 28, du žirgai ir pėstininkas prieš valdovę – 3, bokštas ir rikis prieš valdovę ir pėstininkus – 4, 22.

  Trys lengvos figūros prieš valdovę ir lengvąją figūrą – 2.

  Kitos tvirtovės: pėstininkų perimetrinė tvirtovė: - 7, 9, 11, tvirtovė arba patas – 5, (12-15),  tvirtovė prieš rikį - 29, prieš žirgą -21, prieš bokštą – 6, rikis ir pėstininkai prieš pėstininkus ir valdovę – (16-18), rikis ir pėstininkai prieš du rikius -19-20.

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas