Klaipėdos turnyrai

   Šiame skyriuje pateikta informacija apie turnyrus vykusius Klaipėdoje,tik be Klaipėdos miesto finalų, festivalių, komandinių turnyrų, nes jiems skiriami atskiri skyriai. Tai turnyrai, kuriuose dalyvavo žaidėjai ne tik iš Klaipėdos, bet ir iš kitur. Tai SSRS čempionatų turnyrai, Pabaltijo čempionatai, Lietuvos pusfinaliai ir finalai, proginiai turnyrai, pav. Lietuvos šachmatams 100 metų, Mikėno taurės turnyrai. Kai kuriuose iš minėtų turnyrų žaidė ir geriausi ir perspektyviausi to meto Klaipėdos jaunieji šachmatininkai .

   Skyriuje patalpintos šachmatų turnyrų lentelės, turnyrų, kurie vyko Klaipėdos mieste įvairiais laikotarpiais pradedant 1879 m ir baigiant 1990 m. Daugumai šių turnyrų būdinga tai, kad  juose žaidė aukštos kvalifikacijos šachmatininkai: meistrai, didmeistriai. Iš viso turnyruose dalyvavo 12 didmeistrių, kai kurie iš jų ne po vieną kartą. Didžiojoje dalyje turnyrų meistrai ir didmeistriai sudarydavo daugiau, kaip pusę konkretaus turnyro dalyvių. Tad lygis buvo pakankamai geras.

     Stipriausi turnyrai  tarp vyrų vykę Klaipėdoje turbūt buvo 56-tasis SSRS 1-os lygos čempionatas 1988 metais, kai dalyvių tarpe buvo 6 didmeistriai, o likę 12 – meistrai ir V. Mikėno taurės turnyras 1980 m, kai turnyre dalyvavo 5 didmeistriai ir stipriausi to meto Lietuvos meistrai.

    Mikėno taurės turnyras buvo pradėtas siekiant pagerbti Lietuvos šachmatų patriarcho, tuo metu tarptautinio meistro, Vlado Mikėno 70-metį. Vlado Mikėno pasiekimai šachmatų turnyruose, jo pergalės prieš pasaulio čempionus: A. Aliochiną, M. Botviniką, V. Smyslovą, M. Talį., buvo plačiai žinomi todėl į turnyrą susirinko daug dimeistrių pagerbti savo žaidimu žymaus lietuvių šachmatininko 70 metį. Toliau šis proginis turnyras tapo tradiciniu ir buvo rengiamas kas 2-3 metus. Tris kartus, 1980 m., 1983 m., 1987 m Klaipėdoje, vieną kartą, 1985 m., Vilniuje. Kadangi jame dalyvaudavo ir eilė Lietuvos jaunųjų šachmatininkų tai jis buvo gera jiems mokykla, be to buvo  galimybė iš vis pažaisti su šachmatų didmeistriu, kas tuo laikotarpiu buvo labai aktualu, nes Lietuvoje nebuvo didmeistrių, o į užsienį, jauniems Lietuvos šachmatininkams, išvykti būdavo labai sudėtinga. Tad V. Mikėno taurės turnyrai davė daug naudos Lietuvos šachmatų  jaunimui, tame tarpe ir Klaipėdos.

    Skyriuje patalpinta 1879 m. , Klaipėdoje vykusio „ Rytų Vokietijos 2-konferencijos šachmatų turnyro“ lentelė. Tai bene seniausia dabartinėje Lietuvoje žinoma šachmatų turnyro lentelė. Kaip žinome, ilgą laiką,  Mažoji Lietuva, o tuo pačiu ir Klaipėda, priklausė Prūsijai, o nuo 1871 m., susikūrus bendrai Vokietijos valstybei, perėjo jai. Todėl čia ir vykdavo Vokietijos turnyrai. Daugiau duomenų apie to meto kitus turnyrus dar nerasta. 2-o pasaulinio  karo metu miesto archyvai dingo, nusinešę šachmatų istorijos kertelę į užmarštį. Tikėkimės, kad gal kada nors, kas nors dar, laikui bėgant, kažkokiu būdu atsiras.

   1931 metais Klaipėdoje, kuri tuo metu jau buvo Lietuvos sudėtyje, vyko pirmasis Pabaltijo šachmatų čempionatas, kurį laimėjo kaunietis I. Vistaneckis. Antrą vietą pagal geresnį koeficientą iškovojo klaipėdietis S. Gordonas.

   1972 m. mieste vyko taip pat ir labai pajėgus moterų turnyras – SSRS čempionato vienas iš pusfinalių. Deja, jame Lietuvos šachmatininkių nebuvo.

 Klaipėdoje vyko net penki Lietuvos čempionatai: 1973 m., 1977 m., 1984 m., 1987 m., 1989 m. Ir 1990 m.  Vyko taip taip pat keletas Lietuvos čempionato pusfinalių. Turimos 1950 m. , 1952 m.,  1955 m. ir 1971 m. pusfinalių lentelės. Pusfinalyje dalyvaudavo visos Lietuvos, be geriausių tų metų Vilniaus ir Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio miestų šachmatininkų. Mat  šiems miestams Lietuvos čempionate buvo skiriamos vietų kvotos, pav Vilniui - 5, Kaunui – 4 vietos, Klaipėdai, Šiauliams ir Panevėžiui – po vieną vietą. Šachmatininkai pagal kvotas buvo atrenkami, pagal minėtų miestų čempionatų rezultatus. Nepatękę galėdavo bandyti jėgas pusfinalyje. Pirmas 4 vietas užėmę pusfinalyje irgi patekdavo į Lietuvos čempionato finalinį turnyrą. Likusios buvo skiriamos „Nemuno“ draugijos, jaunimo čempionato nugalėtojams, praėjusių metų čempionui. Atrankos taisyklės(vietų kvotos) laikas nuo laiko keisdavosi, bet pusfinaliai, beveik visada vykdavo. Dažniausiai jie vykdavo ne Vilniuje ar Kaune , bet kituose miestuose.

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas