1954 metų Klaipėdos miesto šachmatų čempionatas

Miesto vykdomojo komiteto patalpose prasidėjo 1954 metų Klaipėdos miesto šachmatų čempionatas.

   Pirmąjame rate pirmieji partiją baigė A. Šaradskis su A. Mazalu. Dar partijos pradžioje A. Mazalas paaukojo pėstininką, bet žaidimui įpusėjus, neįsigilino į visas komplikacijas, apturėjo didelių materialinių nuostolių ir greitai pralošė. Aštriai praėjo A. Šakalio – D. Pučkoriaus partija. Sudėtingoje pozicijoje D. Pučkorius prarado pėstininką, netrukus pralaimėjo dar kitą ir buvo priverstas pasiduoti.

   Dideliu netikėtumu visiems čempionato dalyviams buvo K. Vitkaus pralaimėjimas jaunąjam šachmatininkui Audroniui Čepauskui. Visų ilgiausiai užtruko Michailo Kozlovo – Adolfo Štalio partija, kuri baigėsi lygiosiomis.  Antrasis ratas vyks 1953 m. gruodžio 23 d. 19 val [1].

      Klaipėdos miesto šachmatų čempionate jau pirmuosiuose ratuose išsivystė atkakli kova. Antrajame rate po įtemptos ir aštrios kovos lygiomis pasibaigė J. Marineco – R. Barstačio ir D. Pučkoriaus – Goroškino partijos. Lygiai ir ramiai sužaidė A. Štalis ir A. Čepauskas. Pasikeitę daugumą figūrų, jie taip pat sutiko baigti lygiomis. Likusios partijos atidėtos.

   Trečiąjame rate Š. Maškevič jau partijos pradžioje laimėjo pėstininką iš Goroškino, bet vėliau ėmė žaisti neleistinai greitai ir nepagrįstai azartiškai. Goroškin lengvai atrėmė grėsmę ir laimėjo vieną po kito du pėstininkus. Jau baigiantis partijai ir esant lygiai pozicijai, Maškevič padarė klaidingą ėjimą ir buvo priverstas pasiduoti. M. Kozlov partijos pradžioje išsikovojo gerą poziciją prieš D. Pučkorių ir laimėjo pėstininką. Vėliau D. Pučkorius ėmė neatydžiai žaisti, patyrė didelius nuostolius ir greitai pralaimėjo.

 Aštriai vyko A. Šakalio – R. Barstačio partija, bet nei vienas priešininkų negalėjo gauti lemiamos persvaros. Po ilgo manevravimo, pasikeitę beveik visomis figūromis, jie sutiko baigti lygiosiomis. Likusios partijos atidėtos [2].

    Klaipėdos šachmatų čempionato septintame rate centriniu susitikimu buvo partija tarp turnyro lyderio A. Šakalio ir praėjusių metų čempiono M. Kozlovo. M. Kozlovas iš karto išvystė puolimą priešininko karaliaus sparne. A. Šakalys tiksliais ėjimais atrėmė visus tiesioginius grasinimus tačiau pralaimėjo pėstininką ir kitą dieną , baigiant partiją, buvo priverstas pasiduoti.

   Pats jauniausias čempionato dalyvis R. Barstatis partijoje su A. Šaradskiu blogai pradėjo žaidimą – pralaimėjo pėstininką ir bokštą už žirgą. Bet A. Šaradskis žaidė neatsargiai, pralaimėjo bokštą ir, neišnaudojęs galimybių partiją užbaigti lygiomis, buvo priverstas pasiduoti.

   J. Marinec laimėjo valdovę iš A. Čepausko ir netrukus pasiekė pergalę. K. Vitkus laimėjo prieš D. Pučkorių. Ramiai buvo žaidžiama G. Gidalio ir A. Štalio partija. Tik po to, kai pasikeitė visomis figūromis, G. Gidalis , turėdamas praeinantį pėstininką, laimėjo.

   Aštuntame rate J. Marinec partijoje su A. Šaradskiu išsikovojo gerą poziciją ir laimėjo pėstininką. Po kelių ėjimu A. Šaradskij neteko figūros ir turėjo pasiduoti. Aktyviai sužaidė A. Štalis su D. Pučkoriumi. Sudėtingoje ir kombinuotoje kovoje D. Pučkorius neteko pėstininko. Partija pasibaigė netikėtai:  A. Štalis neteko bokšto ir turėjo pasiduoti.

   Kova dėl miesto čempiono vardo aštrėja. Keturi šachmatų turnyro dalyviai pretenduoja į pirmą vietą. Po aštuonių ratų pirmauja G. Gidalis, kuris turi 6 taškus iš aštuonių sužaistų partijų. M. Kozlov turi 5,5  taško iš septynių sužaistų partijų, o R. Barstatis ir A. Šakalys – po 4,5 taško iš šešių sužaistų partijų [3].

Klaipėdos šachmatų čempionato vienuoliktajame rate svarbiausiu susitikimu buvo G. Gidalio —  R. Barstačio partija. Nuo pat pirmųjų ėjimų partija turėjo aštrų pobūdį, vyko sudėtinga kombinuota kova.    Partija pasibaigė netikėtai -  R. Barstatis nepastebėjo G. Gidalio kombinuoto smūgio ir pasidavė. Tai buvo pirmas jo pralaimėjimas.    A. Štalis partijoje su Š. Maškevičiumi  praeinančiuoju pėstininku  užtikrino  sau  pergalę. K. Vitkaus      A. Šakalio   partija pasibaigė lygiomis.

  Dvyliktajame, priešpaskutiniame, rate J. Marinec partijoje su D. Pučkoriumi gerai išvystė debiutą ir išsikovojo žymų pozicinį pranašumą. D. Pučkorius, kuriam grėsė dideli materialiniai nuostoliai, buvo priverstas netrukus pasiduoti.

R. Barstatis laimėjo prieš Š. Maškevičių. A. Šakalys sudėtingoje kovoje su G. Gidaliu iš pradžių laimėjo pėstininką, o vėliau išsikeitė bokštą už rikį, bet nesugebėjo išnaudoti savo materialinį pranašumą ir partija pasibaigė lygiomis.

  Po priešpaskutinio rato po 8,5 taško iš 11 sužaistų partijų turi A. Šakalys ir G. Gidalis. M. Kozlovas turi 7,5 taško iš 9, o R. Barstatis — 7 taškus iš 10 partijų [4].

   Po mėnesį trukusios atkaklios kovos pasibaigė Klaipėdos miesto šachmatininkų čempionatas. Be pralaimėjimų žaidęs šachmatininkas M. Kozlov  iškovojo pirmą vietą ir tuo pačiu 1954 metų miesto čempiono vardą, M. Kozlov surinko 9,5 taško iš 11 galimų. Po 8,5 taško surinko šachmatininkai A. Šakalys ir  G. Gidalis.

   M. Kozlov,  A. Šakalys ir G. Gidalis taip pat iškovojo teisę dalyvauti Lietuvos šachmatų   čempionato pusfinalyje [5].

  Šaltiniai

1.       M. Dapkus. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1953 gruo. 22, Nr. 142.

2.       A. Dapkus. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1953 gruo. 30, Nr. 148.

3.        K. Dapkus. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1954 sau. 20, Nr. 14.

4.       M. Kozlovas. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1954 sau. 28 Nr. 20.

5.       K. Vitkus. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1954 vas. 7 Nr. 27.

 

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas