Klaipėdos šachmatų čempionatas, 1953 m

1953 metų Klaipėdos šachmatų čempionate dalyvavo 12 pirmojo atskyrio ir vienas —antrojo atskyrio šachmatininkai. Čia pateiktos ištraukos iš spaudos publikacijų.

   Pirmame rate centriniais buvo P. Medicko — A. Barstačio ir R. Barstačio — M. Kozlovo susitikimai. P. Medicko — A. Barstačio partijoje išsivystė aštri, kombinuota kova, bet nė vienam nepavyko pasiekti pranašumo, ir partija pasibaigė lygiomis. M. Kozlov, žaisdamas juodaisiais prieš jauniausią čempionato dalyvį R. Barstatį, pa­sirinko senąjį indiškąjį gynimąsi, bet klaidingai pakeitė rikį į žirgą. R. Barstatis gavo pozicinį pranašumą valdovės sparne. M. Kozlov suaktyvino karaliaus sparną ir po ilgoko manevravimo išlygino partiją. Žaidimo pabaigoje M. Kozlov įleido R. Barstačio karalių į savo užnugarį, neteko 3 pėstininkų ir buvo priverstas pasiduoti.

   Įtemptai vyko Š. Maškevičiaus — A. Šakalio partija. A. Šakalys paaukojo bokštą už lengvą figūrą, prastūmė pėstininką į valdoves ir laimėjo partiją. Smirnov laimėjo prieš D. Pučkorių, o K. Vitkaus — Basovo partija pasibaigė lygiomis.

    Antrame rate P. Medickas aštriu kombinuotu stiliumi laimėjo du A. Šakalio pėstininkus. Jau beviltiškoje pozicijoje jis pražiopsojo dar vieną figūrą ir pasidavė. R. Barstatis laimėjo prieš A. Barstatį. Vengerov iškovojo aku Basovo bokštus už dvi lengvas figūras ir lengvai pasiekė pergalę. Š. Maškevič laimėjo prieš D. Pučkorių. K. Vitkus partijoje su M. Kozlovu paaukojo žirgą ir du pėstininkus. M. Kozlov negalėjo suaktyvinti savo figūrų, ir partija pasibaigė lygiomis.

   Aštriai vyko A. Mazalo — Smirnovo partija. Žaidimo viduryje A. Mazalas suklydo ir susilpnino savo pėstininkus karaliaus sparne. Smirnovas laimėjo vieną pėstininką, bet toliau neišnaudojo visų galimybių ir turėjo apsiriboti lygiosiomis. Basov laimėjo prieš A. Mazalą.

    Trečiame    rate atkakli kova   išsivystė visose lentose. Pirmąja pasibaigė Smirnovo— K. Vitkaus partija.    Žaidimo    viduryje Smirnov nesusivokė visose komplikacijose ir pralaimėjo pėstininką. K. Vitkus metodiškai stiprino   spaudimą  ir privertė Smirnovą pasiduoti. A. Mazalas iškovojo pėstininką iš a. Barstačio, bet nesugebėjo realizuoti šios persvaros. Žaidimo pabaigoje A. Barstatis atgavo pėstininką, po to buvo užfiksuotos lygiosios. Atkakli kova vyko R. Barstačio - Vengerovo ir Basovo—M. Kozlovo partijose.

  Ketvirtajame rate P. Medickas aštrioje partijoje gavo lemiamą pozicinę persvarą prieš Basovą. Gresiant matui, Basovas pasidavė. R. Barstatis susitiko su D. Pučkoriumi. Žaidimo viduryje R. Barstatis išlošė pėstininką, paskui figūrą. Niekas neabejojo, kad R. Barstatis laimės, bet jis vienu neatsargiu ėjimu prarado visus šansus laimėti. D. Pučkorius atsilošė figūrą ir žaidimo pabaigoje turėjo pėstininku daugiau. Bet tikslus R.  Barstačio žaidimas nulėmė lygiąsias.

   Aktyviai sužaidė K. Vitkus prieš Vengerovą. Sudėtingoje kovoje K. Vitkus išlošė bokštą už rikį ir pėstininką, po to išlošė dar pėstininką ir žaidimo pabaigoje lengvai pasiekė pergalę.

   Penktajame rate, dar neaiškioje pozicijoje D. Pučkorius , per neapdairumą, atidavė valdovę K. Vitkui ir pasidavė, R. Barstatis, tiesiogiai atakuodamas Maškevičiaus karaliaus sparną, sudarė grėsmę priešo karaliui ir išlošė partiją. Vengerovo — A. Šakalio partija pasibaigė lygiosiomis, R. Barstatis atidėtoje partijoje prieš Vengerovą turėjo atliekamą pėstininką. Tęsiant  žaidimą R. Barstatis išlošė antrą pėstininką ir lengvai pasiekė pengalę.

  Po penkių ratų [1] pirmauja pats jauniausias  čempionato dalyvis R. Barstatis surinkęs 4,5 taško. K. Vitkus   turi 4   taškus , P. Medickas — 3,5.

    Aštuntajame rate susitiko du lyderiai R. Barstatis ir K. Vitkus. Aštrioje kombinacinėje kovoje Vitkus išlošė už karalienę dvi figūras ir pėstininką. Tolimesnėje kovoje K. Vitkus lengvai atmušė keletą priešininko  taktinių grasinimų ir R. Barstatis greit buvo priverstas pasiduoti.

   P. Medickio - Vengerovo partiją laimėjo Vengerov. A. Barstatis laimėjo prieš Š. Maškevičių. A. Šakalys pasidavė M. Kozlovui. Praleistoje partijoje Smirnovas tiksliai  naudojo Maškevičiaus klaidas ir pasiekė pergalę.

    Devintajame rate M. Kozlov dar žaidimo pradžioje laimėjo iš D. Pučkoriaus figūrą ir lengvai pasiekė pergalę. Aštrioje kovoje praėjo P. Medickio — A. Mazalo partija, kuri pasibaigė P. Medickio pergale. A. Barstatis pralaimėjo prieš A. Šakalį. Vengerov partijoje prieš Smirnovą, išnaudodamas partnerio pasyvius ėjimus, įgijo stiprų praeinantį pėstininką ir aktyvesnę poziciją. Žaidimo viduryje Vengerov, paaukodamas pėstininką, sudarė du sujungtus ir toli prasiskverbusius praeinančiuosius pėstininkus. Už tuos pėstininkus Smirnovui teko paaukoti karalienę, o po kelių ėjimų — pasiduoti.

   Po devynių ratų pirmauja K. Vitkus, kuris turi 6 taškus iš 8 galimų. Po 5,5 taško surinko M. Kozlov iš 7, R. Barstatis iš 8 ir P. Medickis iš 9 galimų. Iki turnyro pabaigos liko žaisti po 3—4 partijas. Pirmąją vietą gali užimti K.Vitkus, M. Kozlov ar R. Barstatis.

   Šis turnyras yra ne tiktai miesto čempionatas , bet ir Lietuvos čempionato ketvirtfinalio bei balų turnyras. Turnyro nugalėtojai patenka į respublikos šachmatų čempionato pusfinalį, o surinkusieji 75 procentus galimų taškų gauna vieną balą kandidato į šachmatų meistrus vardui įgyti [2]. Iš minėtų susitikimų rezultatų užpildyta žemiau pateikta lentelė. Deja, spaudoje nebuvo rasta galutinių turnyro rezultatų, taip pat nerasta ir paskutiniųjų ratų rezultatų, ir tik šaltiniu [3] remiamės , kad M. Kozlov buvo 1953 m čempionu .

 

Klaipėdos finalas, 1953 m.

 

Žaidėjai

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Taškai

Vieta

1

Pučkorius D.

0

½

0

0

0

2

Maškevič Š.

1

0

0

0

0

3

Medickas P.

0

1

1

½

1

4

Barstatis R.

½

1

0

1

1

1

5

Vitkus K.

1

1

1

½

½

1

6

Vengerov

1

0

0

1

½

1

7

Mazalas A.

0

0

½

½

8

Basov

0

½

0

1

9

Kozlov M

1

0

½

1

1

10

Barstatis A.

1

½

0

½

1

11

Šakalys A.

1

0

½

0

0

12

Smirnov

1

1

0

0

½

 

Šaltiniai

1.              K.  Norkus . Klaipėdos šachmatų čempionatas //  T. Klaipėda, 1952 gruo. 28. Nr. 257

2.      K. Norkus. Klaipėdos šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1953 sau. 4. Nr.2

3.              K. Dapkus. Šachmatų čempionatas // T. Klaipėda, 1954 sau. 20, Nr. 14.

 

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas