1951 m. Klaipėdos miesto šachmatų pirmenybės

  Miesto šachmatų klube (Šiaurės rato gatvė) prasidėjo miesto 1951 metų šachmatų čempionatas. Turnyre dalyvauja pirmaatskyrininkai: P. Medickas, A. Šaradskij, A. Barstatis, K. Vitkus, A. Šarovskij , o taip pat 1951 m. Lietuvos čempionas, meistras iš Vilniaus - R. Cholmov [1]. Taip pat: D. Pučkorius, Lekbantas, R. Barstatis, A. Šakalys, Trambickas. Viso -11 šachmatininkų.

   Antrame rate jaunas šachmatininkas, antraatskyrininkis Trambickas, žaisdamas baltaisiais su meistru R. Cholmovu, galėjo įgyti pranašumą, jei būtų užėmęs atvirą liniją, bet neatkreipė į tai dėmesio, o po to dar pralaimėjo pėstininką ir partija buvo atidėta baigmėje, kur R. Cholmov turi pėstininku daugiau. Pirmatskyrininkis A. Barstatis laimėjo prieš A. Šakalį, o R. Barstatis – prieš Lekbantą. Atidėtos D. Pučkoriaus - A. Šaradskio  ir Šarovskio – P. Medicko partijos, kuriose didelę persvarą turi A. Šaradskij ir A. Šarovskij.

    Trečiame rate A. Barstatis nugalėjo savo mažiau patyrusį mokinį R. Barstatį. K. Vitkus laimėjo prieš D. Pučkorių. Kitos šio rato partijos atidėtos.

   IV rate visos partijos buvo atkaklios. P. Medickas partijoje su R. Barstačiu nespėjo išvesti karaliaus iš centro ir pateko į stiprią ataką. Kai materialiniai nuostoliai tapo neišvengiami P. Medickas pasidavė. Ši pergalė išvedė R. Barstatį į turnyro lyderius.

   V rate pirmoji baigėsi R. Barstačio ir A. Šakalio partija. Vienu metu atrodė, kad R. Barstatis, dėl dviejų rikių  atviroje pozicijoje, turi persvarą, bet A. Šakaliui pavyko likviduoti šį pranašumą ir po to laimėti pėstininką. Bet to nepakako, nes bokštų baigmėje pėstininkai buvo viename flange ir partija baigėsi lygiosiomis. Partijos R. Cholmov – P. Medickas vidurio žaidimo stadijoje R. Cholmov apsiskaičiavo ir prarado pėstininką. Ieškodamas išsigelbėjimo jis pasikeitė valdovėmis. P. Medickas vienu momentu galėjo laimėti partiją, bet tos galimybės nepastebėjo. R. Cholmovui pavyko suręsti stiprią gynybinę poziciją, kurios pralaužti P. Medickas negalėjo. Pakartojus ėjimus partija baigėsi lygiosiomis. Turnyro lyderis A. Šarovskij prieš D. Pučkorių pasirinko olandiškąją gynybą. Sėkmingai manevruodamas jis įgijo didelį pozicinį pranašumą. D. Pučkorius pasidavė. Trambickas prieš A. Šaradskį pasyviai sužaidė debiutą ir gavo sunkią poziciją. Vėliau A. Šaradskij nesusiorentavo  atsiradusiose komplikacijose, pateko į didelį „ceitnotą“, pralošė figurą ir dar pasibaigė jo laikas. Jam buvo užskaitytas pralaimėjimas [2] .

  VIII rate turnyro lyderis A. Šarovskij laimėjo laimėjo prieš antraatskyrininkį Trambicką ir tuo užsitikrino 1951 metų miesto čempiono vardą.

  IX rate buvo sužaista turnyro lyderių meistro R. Cholmovo ir A. Šarovskio partija. R. Cholmov žinomu manevru ispaniškoj partijoje uždarė juodųjų baltaspalvį rikį ir įgijo didelę persvarą. Vėliau visos juodųjų figūros pateko į sunkią padėtį – bet koks ėjimas vedė į materialinius nuostolius, todėl A. Šarovskij pasidavė.

Tokiu būdu pirmąją vietą užėmė meistras Ratmir Cholmov, žaidęs ne konkurso tvarka (vilnietis). Antrąją vietą ir 1951 metų miesto čempiono vardą iškovojo Aleksandr Šarovskij.

   Iš jaunimo reiktų išskirti 12-kametį moksleivį R. Barstatį, kuris be abejonės  toliau treniruodamasi galėtų tapti šachmatų meistru. Taip pat reikia pažymėti praėjusių metų čempiono P. Medicko nesėkmę, kuris nedemonstravo savo turėtos žaidimo technikos. Tinkamos technikos trūkumas darė įtaką ir kitų šachmatininkų žaidimui. Pavyzdžiui, P. Medickas ir D. Pučkorius partijose su R. Cholmovu turėjo materialinę persvarą, bet negalėjo jos realizuoti dėl nepakankamo techninio pasiruošimo.  Praėjęs šachmatų turnyras tapo rimtu Klaipėdos šachmatininkų meistriškumo išbandymu. Dabar reiktų minėtus trūkumus šalinti  norint kelti šachmatininkų meistriškumą [3].

Šaltiniai

1.      Šachmatų turnyras // Sovetskaja Klaipėda, 1951 bal. 15, Nr. 62.

2.      V. Smirnov. Miesto šachmatų pirmenybės // Sovetskaja Klaipėda, 1951 bal. 24, Nr. 68.

3.      R. Dmitrijev . Miesto šachmatų pirmenybių rezultatai // Sovetskaja Klaipėda, 1951 geg. 4, Nr. 75.

 

To top

 
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas